Oruçluyken cinsel ilişkiye girmek orucu bozar mı?

Oruçluyken cinsel ilişkiye girmek orucu bozar mı ve oruçluyken cinsel ilişkiye girmek kefaret gerekir mi gibi sorular  üyelerimiz tarafından bu ay en çok sorulan sorular arasında yerini aldı. Bu konudaki düşüncelerinizi yorum kısmına bizimle paylaşırsanız sevinirim. Orucu sakatlar mı yoksa bozar mı? 

8 Cevap

Ela Puan2890
Oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur, hem kaza ve hem de kefaret gerekir (Buhârî, Savm, 30). Kişinin hanımını sadece öpmesiyle orucu bozulmaz (Buhârî, Savm, 24). Ancak kendine güveni olmayan, işi daha ileri götürmek endişesi olan kişinin hanımını öpmesi ve kucaklaması mekruhtur (Ebû Dâvûd, Savm, 35). Eğer öpmek veya kucaklamakla boşalma meydana gelirse, sadece mekruh olmakla kalmaz, aynı zamanda oruç bozulur ve gününe gün kaza gerekir (Merğinânî, el-Hidaye, I, 123).
Sukufe Puan2510
Oruçlu iken cinsel ilişki ‘organ birleşmesi’ noktasına gelirse erkeğin de kadının da orucu bozulur ve kefaret gerekir. Ondan aşağısı caizdir ancak risk taşıdığı belli olduğundan tavsiye edilmez. Ramazan gecelerini bu açıdan değerlendirmek, gündüz orucun daha rahat olması açısından da faydalıdır.
Ela Puan2890
Bilmeyen arkadaşlar için ; Kazâ ve kefaret: Kazâ, bozulan orucun yerine gününe gün oruç tutmaktır. Kefaret ise, mazeretsiz olarak ve bilerek bozulan ramazan orucunun yerine peş peşe iki kamerî ay veya altmış gün oruç tutmaktır. Bozulan bu orucun ayrıca kazâ edilmesi de gerekir. Ramazan orucundan başka oruçların bilerek ve mazeretsiz olarak bozulmaları durumunda sadece kazâ gerekir ama kefaret gerekmez. Ramazan orucu öbür aylarda kazâ edilirken bilerek ve mazeretsiz olarak bozulsa bile kefaret gerekmez, sadece kazâ gerekir.
Tadya Puan7190
Evet arkadaşlar lafın kısası oruçluyken seks yapmak, orucu bozuyor. Ramazan aylarında kendinizi tutmanızı öneririz büyük günahı var. Orucun bozulması ile yerine getirilecek şeyler var. Onuda bir çok insan yapamıyor, günaha giriyoruz.  İftardan imsağa kadar vakit sizin.:)
Zehra Puan2920
Ben sakatlar diye biliyordum ama  kesinlikle bozuyormuş. Nefsimize hakim olalım pls :))))
Hilal Puan2610
Ben hocaya sormuştum. Bozar demişti. Arkadaşların dedikleri çok doğru.
Yaren Puan680
Eşimle bir kere oruçluyken ilişkiye girmiştik ama bu kadar günah olduğunu bilmiyorduk. Şimdi öğrendim bir daha asla ://
Su Puan930
Şeytanın işi gücü yok zaten habire dürtüyor. :D

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu soruyu cevaplayabilecek birilerini tanıyorsanız paylaşın:

...

Abla.com kadın kullanıcıların aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri ve cevap bulabilecekleri, bilgi paylaşım platformudur.